Zwiedzaj Kartuzy

 Zapraszamy do odwiedzenia Kartuz – STOLICY KASZUB!

Nasze miasto, pięknie położone w centrum Szwajcarii Kaszubskiej, jako jedyne w Polsce otoczone zewsząd przez las, oblewane jest wodami aż czterech jezior.Doskonałe skomunikowanie z Trójmiastem czyni z Kartuz świetna bazę wypadową do aktywnego zwiedzania Kaszub. Miasto zaś dostarcza moc wrażeń, które wypełnia wolny czas, pozwolą zapoznać się z bogata historią lokalną i umilą chwile spędzone z nami. Otaczająca Kartuzy przyroda podkreśla wspaniale liczne, opisane poniżej interesujące obiekty, do odwiedzenia których serdecznie Państwa zapraszamy!

1.KOLEGIATA KARTUSKA – Zbudowana przez kartuzów (ich łacińskie motto „Memento Mori” – „Pamiętaj o śmierci” – znajduje się na charakterystycznym zegarze słonecznym na zewnętrznej ścianie prezbiterium) w latach 1380-1405 na przesmyku między jeziorami. Kolegiata ma charakterystyczny dach w kształcie wieka trumny (1731r.). Wewnątrz świątyni znajduje się wspaniały renesansowy ołtarz główny Wniebowzięcia NMP z początku XVII wieku, z figurami św. Jana Chrzciciela, św. Hugona i św. Marii Magdaleny oraz obrazami Ukrzyżowania i Wniebowzięcia. Piękne i unikalne są umieszczone na ścianie prezbiterium skórzane kurdybany, które podobno są trofeum króla Jana III Sobieskiego spod Wiednia. Koniecznie należy udać się pod sklepienie głównego wejścia, gdzie znajduję się niezwykle oryginalne wahadło zegarowe zakończone tzw. Aniołem Śmierci, którego kosa przecina czas przeznaczony dla każdego z nas na równe części. Zgodnie z legendą, gdy Anioł na kimś się zatrzyma, to oznacza to zbliżającą się do niego śmierć. Dłuższy postój pod Aniołem tylko dla odważnych ?. Charakterystyczne anielskie tykanie niosące się w cichym wnętrzu świątyni robi naprawdę niesamowite wrażenie!

W roku 2011 zakończono zakrojona na szeroką skale rewitalizacje otoczenia kolegiaty (dziedziniec, część ulicy klasztornej), a w 2015 roku odsłonięto zachowane gotyckie malowidła nad prezbiterium, nadające wnętrzu świątyni nowego wyrazu.

Na uwagę zasługuję także posąg Matki Boskiej Rajskiej z 1715 roku- dawna nazwa Kartuz brzmiała Raj Maryi. Figura ustawiona jest na dziedzińcu pomiędzy kościołem a refektarzem, w otoczeniu niewielkiego, zadbanego ogrodu. Obok kościoła znajduję się: refektarz (jadalnia zakonna)-obecnie sala wystawowa i kawiarenka, erem( dawna pustelnia zakonnika) oraz budynek gospodarczy(dawny browar).

2.CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ- to nowoczesny punkt informacyjny, znajdującym się przy Kartuskim Centrum Kultury w sąsiedztwie z Kartuska Kolegiatą. W naszym centrum znajduje się sala multimedialna na której można obejrzeć gabloty ze strojami kaszubskimi oraz ceramika kaszubską.

To miejsce gdzie promujemy miasto, gminę i resztę Kaszub. Dostępne są bezpłatne materiały promocyjne w formie map, folderów i ulotek. Oprócz tego turyści mogą zakupić pamiątki z regionu takie jak: magnesy, kubki, długopisy, koszulki, pocztówki. kiedy Centrum jest zamknięte turyści mogą skorzystać z INFOMATU stojącego przed naszym budynkiem.

3.KARTUSKIE CENTRUM KULTURY-znajdujące się w tym samym budynku co Centrum Informacji Turystycznej, miejsce spotkań, wydarzeń kulturalnych, imprez, koncertów. To centrum gdzie mieszkańcy mają możliwość rozwoju, nauki i spotkań. W sezonie letnim uruchomiliśmy kino letnie, gdzie wyświetlane są filmy i bajki. Jesteśmy organizatorem największej imprezy na Pomorzu TRUSKAWKOBRANIE.

www.kartuskiecentrum.kultury.pl

Dzieci i młodzież z miasta i okolic mają możliwość skorzystania z dodatkowych zajęć takich jak: kółko dziennikarskie, tańce, szachy, zajęcia śpiewu, nauka gry na instrumentach. Każdy znajdzie coś da siebie- mali i duzi oraz seniorzy.

4.GAJ ŚWIĘTOPEŁKA I WYSPA ŁABĘDZIA-popularne miejsce spacerów kartuzian usytuowane nad jeziorem Klasztornym Małym. Legenda głosi, iż ścieżką tą spacerowali głęboko zamyśleni zakonnicy kartuscy, prowadząc i spokoju swoje rozważania filozoficzne (stąd jej nazwa: Aleja Filozofów). Obecnie trasą prowadzi przyrodnicza ścieżka edukacyjna a na polanie tuz przy wyspie znajduje się rozległe pole biwakowe z infrastrukturą wypoczynkową.

5.MUZEUM KASZUBSKIE-oficjalnie otwarte pierwszego maja 1947 roku, aczkolwiek zalążki obecnego muzeum powstały w Kartuzach i okolice tuż po zakończeniu wojny w 1945 r. W dawnej willi z początku XX w. w ośmiu tematycznych salach budynku głównego zilustrowane jest dawne życie Kaszubów, ukazane

poprzez bogate zbiory eksponatów z dziedziny rolnictwa, gospodarstwa domowego, rybołówstwa, garncarstwa, kultury i sztuki ludowej. Możemy tam zobaczyć unikalne szuflady które służyły do… spania czy też neolityczną, najstarszą znalezioną w Polsce plecionkę z łyka lipowego i trzciny. Oczywiście możemy tu zobaczyć flagowy znak kaszubszczyzny – czyli Kaszebscze note, a także bogatą kolekcję rogowych i bursztynowych tabakierek, służącej do przechowywania popularnej na Kaszubach tabaki. Dookoła budynku znajduje się również ekspozycja plenerowa, najnowszym zaś nabytkiem muzeum jest tzw. Kuźnia Bazylego. Muzeum znajduje się przy ul. Kościerskiej 1C, tel. 58 681-14-42, e-mail: 

muzeum@muzeum-kaszubskie.com.pl

https://www.muzeum-kaszubskie.pl/

6.PARK SOLIDARNOŚCI-miejsce spotkań mieszkańców i turystów, gdzie odbywają się liczne festyny, jarmarki, koncerty. To miejsce idealne do rekreacji i wypoczynku.

7.PROMENADA ASESORA- znajdują się przy linii brzegowej jeziora Karczemnego szybko zdobyła serce mieszkańców i turystów.

Z promenady można wejść na Ławkę Asesora- punkt widokowy. Po drodze znajduje się siłownia plenerowa oraz mini plac zabaw.

 

 

8.ARBORETUM KARTUSKICH LEŚNIKÓW- Ścieżka przyrodnicza zapoznaje z 23 gatunkami drzew, zlokalizowana jest po prawej stronie drogi na Bilowo (ks. H. Ormińskiego). Nawiązuje do historii zakonu Kartuzów.

 

9.RYNEK Z POEWANGELICKIM KOŚCIOŁEM ŚW. KAZIMIERZA zrewitalizowany w tym roku rynek z kolorową fontanną nabiegową odtwarzającą utwory muzyczne. To piękne miejsce zachęca do odpoczynku w czasie podróży, warto je tez odwiedzić po zmierzchu, gdy poszczególne dysze fontanny są pięknie iluminowane!

10.GÓRA SPICZASTA Z KAPLICĄ- pierwsze wzmianki o tym wzniesieniu pojawiły się już w XVII w. Przed wojną znajdowała się tam wieża widokowa, obecnie zaś  na górze znajduje się niedawno odnowiona kapliczka św. Krzyża. Jak głosi legenda od kapliczki do refektarza prowadzi tajemne

przejście podziemne. Przy pracach renowacyjnych w 2011 roku archeolodzy natknęli się nieopodal fundamentów ściany refektarza na dobrze zachowane kolebkowe sklepienie. Nie trzeba było długo czekać aby legendy o tajemniczym chodniku ożyły w świadomości mieszkańców…

 

 

 

11. GALERIA REFEKTARZ   –

Czynna w sezonie 6 kwietnia – 1 listopada 2019

Galeria otwarta
wtorek – piątek od godz. 10.00 do 16.00
sobota – niedziela od 10.00 do 14.00
w poniedziałki nieczynne

Refektarz to dawna jadalnia zakonników, kartuzów. We współczesnych czasach budynek ten służy, już od wielu lat, jako galeria sztuki. W kartuskim Refektarzu regularnie odbywają się wystawy rzeźby, malarstwa i innych rodzajów sztuk.

Dyrektorem instytucji jest Marcin Plichta, artysta-rzeźbiarz związany z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, mieszkaniec Kartuz

Zapraszamy do Kartuz – Stolicy Kaszub!