Od lat przyciąga rzesze turystów oferując im odpoczynek nad jeziorami,ciekawą kulturę cenne zabytki, ale również proponuje różne formy spędzania wolnego czasu. Urozmaicona rzeźba terenu w połączeniu z malowniczymi krajobrazami stanowi idealne miejsce do aktywnego wypoczynku. Szwajcaria kaszubska posiada szczególne walory do uprawiania Nordic Walking, żeglarstwa, jazdy na rowerze , wycieczek pieszych i rowerowych .
Propozycje i szlaki : http://szwajcariakaszubska.com/
Droga św. Jakuba – kończąc etap 17 szlaku pielgrzymkowego dochodzimy do Kartuz. Przechodząc przez Kartuzy warto zwrócić uwagę na Gaj Świętopełka czyli duży kompleks leśny z Aleją Filozofów wzdłuż brzegu Jeziora Klasztornego. Mijamy również neogotycki kościół pw. św. Kazimierza z 50-metrową wieżą znajdującą się na rynku. Idąc szlakiem Jakubowym przemierzamy obok Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tedera, które ukazuje specyfikę i odrębność kulturową mieszkańców tych ziem. Nietypową atrakcją w tym muzeum jest możliwość zażycia kaszubskiej tabaki. Na tym odcinku pielgrzymki, noclegi oferują: Gościniec Kaszubski, Pokoje u Gosi – w Kartuzach, oraz Dom pielgrzyma w Sianowie i Gospodarstwo Agroturystyczne w Kiełpinie. Zapraszamy również do Centrum Informacji Turystycznej w Kartuzach, gdzie można nabyć pamiątkową pieczątkę z Kartuz.
Na etapie 17 przechodzimy od Żukowa-> Glincz-> Babi Dół-> Mezowo-> Kartuzy.
Przechodząc do etapu 18 kontynuujemy naszą trasę przechodząc przez Kartuzy-> Grzybno-> Ucisko-> Sitna Góra-> Pomieczyńska Huta-> Sianowska Huta-> Kolonia-> Sianowo.
Naszą podróż po gminie kończymy na etapie 19 idąc trasą Sianowo-> Staniszewo-> Strysza Buda-> Mirachowo-> Nowa Huta-> Głodnica-> Kobylasz-> Linia-> Zakrzewo -> Popowo-> Dziechno-> Lębork.