1.BLIZINY-ŚWIAT LABIRYNTÓW– to świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W skład parku wchodzą labiryntu o różnych wzorach, wielkościach, wykonane z rożnych materiałów: labiryntu linowe, słomiane, matematyczne, labirynt z opon, jedyny w Polsce labirynt drewniany ( mosty, wieże oraz 1,5km ścieżek) oraz duży labirynt w polu kukurydzy (3ha. I 4,5km ścieżek), który co roku powstaje od nowa, co roku zmienia się jego wzór i nawiązuje do innego tematu przewodniego. Dzięki temu zabawa w kolejnych sezonach staje się nowym doświadczeniem a odwiedzający mogą za każdym razem przeżyć zupełnie nową przygodę.
2.KOŚCIÓŁ ŚW. PIOTRA I PAWŁA-To świątynia z 1887 roku ma chyba najbardziej Kaszubskie wystrój w regionie. Strop zdobi polichromia z lat 50 XX w. z motywami haftu Kaszubskiego, Wśród symboli związanych z Trójcą Świętą i Eucharystią umieszczono Gryfa-godło Kaszub. Kaszubskie motywy znajdują się także na ławkach i konfesjonałach.
3.GALERIA KASZUBSKI RÓG W CHMIELNIE-W galerii zgromadzono wyroby sztuki ludowej Kaszub wykonane przez braci Kaziemierza i Rudolfa Kręckich w okresie ostatnich 50 lat. Można obejrzeć rozmaite tabakierki oraz przedmioty użytku codziennego wykonane z rogów. Spora cześć galerii stanowią wyroby nawiązujące tematyka do Łowiectwa lub terenów Borów Tucholskich.
4.GOŁUBIEŃSKI OGRÓD BOTANICZNY -Prywatna placówka założona przez małżeństwo Butowskich, którzy swój ogród ozdobny przekształcili w ogród botaniczny dostępny do zwiedzania. Ciągle powiększająca się kolekcja roślin z całego świata liczy obecnie około 6tyś gatunków.
- MUZEUM ZIEMI KASZUBSKIE I SPRZĘTÓW MILITARNYCH- Prywatne muzeum rozmaitości historycznych z Kaszub. W pomieszczeniach i ekspozycji na wolnym powietrzu można zobaczyć stare sprzęty gospodarskie, broń białą i palną, mundury oraz pojazdy wojskowe.
6.ZESPÓŁ POKLASZTORNYCH KARTUZÓW-Zespół gotyckich zabudowań dawnego klasztoru pochodzi z XIV w. składają się na niego dawny kościół konwentualny Wniebowzięcie NMP, refektarz, erem i studnia. W kościele o barokowym wystroju uwagę zwracają zwłaszcza kurdybany na ścianach prezbiterium i gotycki ołtarz z XV w. w bocznej złotej kaplicy
7.GALERIA VOLKSWAGENA- Jedyna na pomorzu i największe w Polsce muzeum samochodów tej marki. Zgromadzono tu ponad 50 zabytkowych pojazdów, w tym poczciwe garbusy i tzw. Ogórki. Ekspozycje uzupełnia ciągle powiększana kolekcja miniatur aut w skali 1:64 do 1:18. Co roku są tu organizowane zloty miłośników tych samochodów.
8.MUZEUM POŻARNICTWA– Jedyna taka placówka w województwie. Jej trzon stanowią eksponaty ratowniczo-gaśnicze gromadzone od lat 50 XX w. W muzeum znajdują się min. wozy strażackie, urządzenia alarmowe, hełmy, a także sztandary strażackie z 1925 roku. Do najciekawszych eksponatów należą konne i ręczne sikawki drewniane, dawne motopompy. Najstarszy wóz strażacki w muzeum może mieć nawet 200 lat.
9.KOŚCIÓŁ ŚW. MARCINA- To jedna z 3 drewnianych świątyń regionu. Powstała w 1822 roku jako ostatni kościół o konstrukcji zrębowej na pomorzu Gdańskim. Jednonawowa świątynia z trójbocznie zamkniętym prezbiterium oraz trójkondygnacyjną dzwonnicą ma wyposażenie z XVIII i XIX wieku. Obecnie organizowane są tu wystawy, wernisaże i koncerty.
10.OŁTARZ PAPIESKI- Znajduje się w samym centrum Parku Kulturowego Ośmiu Błogosławieństw w Sierakowicach. Został zaprojektowany przez mieszkańca Sierakowic Jarosława Wójcika, a wykonany przez lokalnych rzemieślników specjalnie na okoliczność przyjazdu papieża Jana Pawła II do Polski. 6 czerwca 1999r. w Pelplinie papież odprawił przy min uroczystą mszę świętą. Po mszy ołtarz powrócił do Sierakowic.
11.SZYMBARK CENTRUM EDUKACJI I PROMOCJI REGIONU- CEPR to połączenie muzeum, skansenu i parku rozrywki. Można tu zobaczyć między innymi Dom do góry nogami oraz budowle z Polski, Kanady, Syberii i Turcji. Ponadto można odwiedzić Park linowy i interaktywny świat bajek a także lokalny browar
12.TOKAR GOLF CLUB- Pole golfowe usytułowane w dolinie nieopodal dawnego założenia dworskiego. Na powierzchni 45ha zaprojektowano 9 dołkowe pole o długości 5800m. Zróżnicowana aranżacja powierzchni obejmuje miejsca podmokłe, zbiorniki wodne, piaskownice i greeny. Można tu wypożyczyć sprzęt, nauczyć się gry lub doskonalić ich technikę.
13.KAMIENNE KRĘGI- Cmentarzysko kultury wielbarskiej w Węsiorach związane jest z przybyłym w 2. poł. I w. n.e. na Pomorze germańskim plemieniem Gotów. Zmarłych grzebano tu od około 70-80 roku. n.e. do przełomu II i III w. W śród sosnowego boru na wzgórzu zachowało się kilkadziesiąt kurhanów, kręgów kamiennych i grobów płaskich.
14.WIEŻYCA CENTRUM AKTYWNEGO WYPOCZYNKU KOSZAŁKOWO- Jest to najstarszy i najpopularniejszy ośrodek narciarscki na Kaszubach. W sezonie letnim stok także jest pełny, gdyż zmienia się w Sportowy Park Zabaw. Młodsi korzystają z dmuchanych zjeżdżalni, wodnych kul czy karuzel na igielicie. Starsi mogą zjeżdżać ze stoku na trójkołowcach lub mountainboardzie albo uprawiać zorbing.
15.WIEŻYCA- WIEŻA WIDOKOWA IM. JANA PAWŁA II- Wieżyca (328,6 m. n.p.m.) jest najwyższym wzniesieniem Wzgórz Szymbarskich i Niżu Środkowoeuropejskiego. Na jej szczycie znajduje się stalowa, 35-metrowa wieża widokowa im. Jana Pawła II, z której rozpościera się malowniczy widok m. in. Wzgórza Szymbarskie oraz jeziora „Kółka Raduńskiego”.