Atrakcje Gminy

    1.ZŁOTA GÓRA ORAZ CENTRUM SPORTÓW WODNYCH I PROMOCJI REGIONU – Złota Góra – punkt widokowy wzniesienie o wysokości 235,1m n.p.m.

W pasmie morenowych wzgórz Szymbarskich z pomnikiem bojowników Ruchu Oporu.

Schodami zejdziemy do Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu – miejsca największych imprez na Kaszubach z Amfiteatrem na około 5 tys. widzów, wraz   z zadaszona sceną w kształcie odwróconej łodzi oraz Mariną nad jeziorem Wielkie Brodno z wypożyczalnią sprzętu, stanicą żeglarską na szlaku               ,,Kółka Raduńskiego”

 

 

2.PUNKTY WIDOKOWE W RĘBOSZEWIE – Wieś położona przy drodze wojewódzkiej 228, łącząca Kartuzy i Bytów, w której znajdują się dwa niepowtarzalne punkty widokowe na wzgórzu Sobótka. Pierwszy i starszy mieści się przy zajeździe Sobótka drugu zaś punkt prowadzi do budynku wiatraka ,,Koźlaka”, gdzie istnieje możliwość posiłku, zakupu pamiątek, noclegu. Punkt ten porównywalny jest przez turystów do widoków beskidzkich.

 

3.PARK NAUKOWO-REKREACYJNY W KALISKACH- To pierwszy taki park w powiecie Kartuskim, zwany ,,Parkiem Newtona”. Park stworzony z myślą o dzieciach, zrobiony w taki sposób, aby poprzez zabawę można poznać prawa fizyki. To idealne miejsce na odpoczynek, z możliwością zorganizowania ogniska pod zadaszeniem oraz miejsce do jazdy na rolkach.

 

4.GMINNA PLAŻA W GRZYBNIE – Znajduje się nad jeziorem Białym położonym na trasie wielu szlaków turystycznych. Kąpielisko zabezpieczane przez ratowników wyposażone jest pomost, brodzik dla najmłodszych, trawiasta plażę oraz duży plac parkingowy. W sezonie turystycznym stacjonuje tu punkt gastronomiczny. To popularne miejsce odpoczynku wśród mieszkańców okolicy.

5.KOLONIA- Wieś położona przy odnodze drogi łączącej Kartuzy z Sianowem, znana jest jako najdłuższa wieś w gminie Kartuzy oraz druga co do długości na Kaszubach.

6.SANKTUARIUM MATKI BOSKIEJ SIANOWSKIEJ W SIANOWIE – 

 Położone w północnej części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, znana jako miejsce kultu Najświętszej Matki, która wybrała sobie miejsce pośród lasów, wzgórz, jezior. Figura Maryi przechowywana jest w Ołtarzu Głównym Kościoła-największej drewnianej świątyni regionu. Tuz przy sanktuarium znajduje się plac pielgrzymkowy z kapliczkami drogi krzyżowej.

7.KASZUBSKI PARK GIGANTÓW, MINIATUR, KASZUBSKI GRACIK

 Znajduje się w Stryszej Budzie, blisko Sianowa oraz Rezerwatów Przyrody. Park czynny jest cały rok i oferuje mnóstwo atrakcji. Znajdziemy tam kilkadziesiąt makiet słynnych budowli z Kaszub, Polski oraz świata, mini zoo, bajkową krainę. W parku gigantów znajdziemy ogromne przedmioty, wielkie owady czy oryginalny samolot Tu-134. Pomiędzy parkami kursuje kolejka.

8.REZERWAT KURZE GRZĘDY I JEZIORO TURZYCOWA- Rezerwat chroniący unikalna przyrodę lasów Mirachowskich, położone w samym ich centrum.

9.REZERWAT STANISZEWSKIE ZDROJE- Krajobrazowy rezerwat leżący na krawędzi Wysoczyzny Staniszewskiej. Od strony drogi Staniszewa – Mirachowo jawi się jako przepiękna panorama ściany lasu, głównie buczyny z domieszką Dębu.

10.REZERWAT STANISZEWSKIE BŁOTO– Na uwagę zasługuje spacerowa kładka (tzw. Aleja Brzozowa) znajdują się w lesie i umożliwiają bezpieczne poznanie jednego z największych na pojezierzu Kaszubskim torfowisk.

11.REZERWAT LUBYGOŚĆ– Przepiękny rezerwat krajobrazowy, chroniący skrytą wśród Lasów Mirachowskich rynnowe Jezioro Lubygoszcz. Na północnym brzegu jeziora znajduje się unikalna jaskinia zlepieńcowa – zwana Grotami Mirachowskimi. Idąc dalej tą drogą dojdziemy do bunkra Ptasia Wola. Było to miejsce schronienia partyzantów z tajnej organizacji wojskowej Gryfa Pomorskiego .

12. SZCZELINA LECHICKA –Punkt widokowy na jezioro Potęgowskie. Leży na czerwonym pieszym Szlaku Kaszubskim.

13. STACJA TURYSTYCZNA LUBYGOŚĆ- Miejsce przygotowane przez nadleśnictwo Kartuzy z myślą o odwiedzających Lasy Mirachowskie, wyposażone w tablice edukacyjne, pole biwakowe, wiatę turystyczną.

14. DIABELSKI KAMIEŃ-Jeden z największych na Pomorzu głazów narzutowych. Ta pamiątka po zlodowaceniu znajduje się we wsi Nowa Huta. Jego rozmiary to 3 m wysokości, ponad 4,5 m szerokości i 5 m długości.